Postavitev strehe je lahko kar zapletena zadeva, v kolikor ne vemo, kaj delamo. Če pa se malo pozanimamo ali pa povprašamo nekoga, ki je streho že pokril s strešnimi kritinami, pa je proces lahko relativno enostaven.
Da pa sam proces prekrivanja strehe začnemo, je predhodno potrebno streho sploh zgraditi. S tem je mišljeno, da postavimo ogrodje strehe, ki pa je po navadi leseno. Ko pa imamo to postavljeno, se moramo odločiti katera strešna kritina nam bo najbolje ustrezala. Od tega je odvisno, kako se bo naša gradnja nadaljevala.
V grobem, poznamo dve vrsti strešnih kritin, ki se bistveno razlikujeta. Ena je takšna, da je strešna kritina narejene v obliki plošč, ki jih polagamo na streho. Te plošče so nekoliko večje in so narejene iz večjih vrst strešnikov. Nekoliko bolj pogosta izbira pa so posamezni tlakovci, iz katerih je nato strešna kritina sestavljena.
Nadaljnja struktura strehe pa je torej odvisna od izbire. Če se bomo odločili za plošče, je potrebno streho najprej prekriti z lesenimi deskami, ki pa so relativno blizu druga druge, lahko tudi celotno streho postavimo s temi. Nato damo čez folijo, ki bo zaščitila les pred morebitno vodo. Na koncu pa še postavimo plošče strešne kritine na streho in tako smo končali.
Strešna kritina narejena iz posameznih strešnikov pa je lahko nekoliko bolj zapletena. Med gradnjo je treba upoštevati, dolžino med deskami, ki je potrebna, da bomo strešnik zataknili na le te deske. Zato moramo predčasno izmeriti dimenzije zadnje strani strešnikov. Nato pa jih začnemo postavljati, tako da začnemo iz podna navzgor, saj se morajo vrste strešnikov prekrivati. Ta proces nadaljujemo do vrha in nato smo končali.
Na vrhu strehe je potrebno še dati posebne strešnike, ki se ukrivijo na vsako stran, tako da voda ne mora pronicati skozi kakšno režo na vrhu strehe. Naša strešna kritina je tako končana.